elokuu 2020 | pinjasblog
  • Magazine
  • Blogit
    • Uusia blogeja
      • Design & sisustus
      • Kuntoilu & terveys
      • Muoti
      • Valokuva
      • Vanhemmuus
    • TOP-listat
    • Kuntoilu & terveys
    • Muoti
    • Valokuva
    • Vanhemmuus
  • Lisää
    • Design & sisustus
  • TOP-listat
  • Luo blogi
Go to ,[object Object]
pinjasblog
    • style
    • BEAUTY
    • WELLNESS
    • FAMILY
    • TRAVEL
    • Ota Yhteyttä

      New On The Blog

      • Post featured

        Sisustuskauppa, jossa kannattaa piipahtaa!

      • Post featured

        Winter style - Pulkkamäki-asu

      • Post featured

        Remonttia ja keittiösuunnittelua

      • Post featured

        Viimetalven lempitakki ja ylipolvensaappaat

      • Post featured

        Uudet hiukset ja ihanat ekat viikonloppukukat uuteen kotiin

      • Post featured

        Monen mutkan kautta uudessa kodissa

      • Post featured

        Väsyneen talvi-ihon pelastajat sekä muutama muu luonnonkosmetiikkatärppi Biodellyn BF-tarjouksista

      • Post featured

        Muutto lähestyy ja sisustuskuume kasvaa

      • Post featured

        2 x ihana vaaleansininen neule

      • Post featured

        Aurinkoinen viikonloppu, risteily ja pikavisiitti Turkuun

      • Post featured

        Apua maskneen ja muihin ihon epäpuhtauksiin House Of Organicin luonnonkosmetiikkapäiviltä!

      • Post featured

        Beige asu ripauksella eläinkuosia

      pinjasblog
      pinjasblog
      Contact: hello@pinjasblog.com

      Instagram

      https://nouwcdn.com/v107/u/717/1467717/967/202002290746283955.jpg
      • Follow
      https://nouwcdn.com/v106/u/717/1467717/768/202008161316024926.jpg

      Arkisto

      • helmikuu 2021
      • tammikuu 2021
      • joulukuu 2020
      • marraskuu 2020
      • lokakuu 2020
      • syyskuu 2020

      Categories

      • Blogi
      • Edullisia suosikkeja
      • Hyvinvointi
      • Kauneus ja kosmetiikka
      • Kirja-vinkkejä
      • Koti ja sisustus
      • Lasten kanssa
      • Matkustaminen
      • Menoja ja tekemistä
      • Ruoka ja reseptit
      • Tyyli ja muoti
      • Valokuvaus
      • video

      Uusia tekstejä

      • Post featured

        Sisustuskauppa, jossa kannattaa piipahtaa!

      • Post featured

        Winter style - Pulkkamäki-asu

      • Post featured

        Remonttia ja keittiösuunnittelua

      • Post featured

        Viimetalven lempitakki ja ylipolvensaappaat

      • Post featured

        Uudet hiukset ja ihanat ekat viikonloppukukat uuteen kotiin

      In collaboration with:

      Subscribe

      Näin saat ripsipidennykset pysymään hyvinä pitkään

      sunnuntai 30 elokuu 2020, 06:50

      Ripsien pidennykset ovat itselleni ihan korvaamattomat! Oli sitten kesä tai talvi, ne helpottavat arjen meikkaamista ja jos silmiä ei jaksa sen kummemmin meikkailla, on kasvoilla kuitenkin ripset kauniina yksityiskohtana. Ekat pidennykseni laitoin jo vuonna 2007, jolloin se oli ihan uusinta uutta! Niistä kuitenkin luovuin sitten ajan myötä, mutta en muista syytä. Muutama vuosi myöhemmin, työkaverikseni saapui ihana Maarit, joka kertoi tekevänsä myös ripsiä ja varasinkin häneltä ripsiin ajan. Tästä on nyt noin kahdeksan vuotta aikaa ja edelleen olen Maaritin asiakas. Maarit tekee ripsiä Tikkurilassa ja tavoitat hänen yrityksensä Kiva ja Kaunis, facebookista tai instasta!

      Omat ripseni kestävät siisteinä yleensä jopa viisi viikkoa, eikä minun ole tarvinnut pitää taukoa ripsistä. Maarit aina antaa minulle käynnin yhteydessä pienen analyysin ripsistäni, missä kunnossa ne ovat. Kysyinkin häneltä, saisinko häneltä muutamat hyvät vinkit, joilla ripset pysyvät parhaiten kuosissa pitkään. Tässä siis Maaritin vinkit, jotka sain luvan jakaa myös kanssanne!

      Puhdista oikein!

      Ripsipidennysten puhtaana pitäminen on yksi parhaista tavoista saada ripset näyttämään siisteiltä ja pysymään pitkään. Myös hygieniasyistä on hyvä puhdistaa pidennykset kunnolla. Öljypitoiset puhdistustuotteet silmämeikille on ehdoton no-no. Öljyt liuottavat ripsiliimaa, mikä saa pidennyskuidut tipahtamaan ennen aikojaan. Maarit vinkkasi, että paras vaihtoehto on vaahtomainen putsari, joka tunkeutuu helpommin ripsien väleihin ilman kovaa hankaamista. Tämä vähentää myös ripsiin kohdistuvaa mekaanista rasitusta ja ne pysyvät paremmin.

      Jos ripsiä ei pestä ja puhdisteta huolellisesti, kertyy niihin epäpuhtauksia ihosta ja ympäristöstä. Jos likaa pääsee huolettoman puhdistuksen ansiosta kertymään ripsien tyveen, se estää ripsiliiman imeytymisen luonnonripsen sisälle ripsihuollossa, mikä huonontaa pidennysten pysymistä. Kertymään päässyt lika saattaa myös altistaa silmäluomen tulehtumiselle.

      Harjaa!

      Maarit kertoi, että säännöllinen puhdistus ja ripsien harjaaminen ripsiharjalla ovatkin niitä tärkeimpiä hoitokeinoja hyvin pysyville pidennyksille. Maarit aina tarkistaakin minulta huollon yhteydessä, että onhan ripsiharjani kunnossa ja aina tarpeen tullen antaa uuden harjan mukaan. Itse harjaan ripsiäni aina kasvojen pesun yhteydessä, sekä meikatessa ihan viimeiseksi, jolloin mahdolliset ripsien päälle tipahtaneet hippuset harjaantuvat pois. Näin ripset pysyvät helposti siisteinä eivätkä sojota, mihin sattuu.

      Huomioi nämä meikatessa!

      Vaikka ripsien pidennykset helpottavat meikkaamista huomattavasti, on muutama asia kuitenkin hyvä ottaa huomioon. Valitse vain vesiliukoisia silmämeikkejä äläkä käytä mitään öljypohjaisia meikkituotteita tai edes kasvovoiteita, sillä ne voivat kulkeutua ripsien lähettyville ja huonontaa pysyvyyttä. Itse olen tässä ollut hieman kapinallinen, koska rakastan iho-öljyjä, mutta olen toooodella varoen laittanut niitä lähellekään silmiä. Silmänympärystuotteissa toki olen ollut tarkka öljyttömyyden suhteen.

      Pidennykset eivät kaipaa ripsiväriä, edes näyttävemmän meikin kanssa, eikä ripsivärin käyttöä niiden kanssa suositellakaan. Joskus, kun huoltoväli on mennyt todella pitkäksi omien menojeni takia ( siis oikeasti melkein kahteen kuukauteen ), olen saattanut paikata jotakin kohtaa ripsivärillä. Muuten kyllä pyrin pitämään tiukasti kiinni siitä, että käyn huollossa ennen kuin paikkailulle on tarvetta.

      Ripsienpidennyksiä ei tulisi myöskään taivuttaa, kihartaa tai värjätä kestoväreillä. Omat ripseni ovat melko vaaleat, tai sellaiset aika harmaat, mutta en ole kokenut tarvetta edes niiden värjäämiselle.

      Valitse hyvä tekijä

      Tämä viimeinen on oma vinkkini, mutta tähän ei oikein voi oikein vaikuttaa muuten, kuin kokeilemalla ja kyselemällä palautetta muilta. Itselleni ei ole tullut mieleenkään vaihtaa tekijää, vaikka lähempääkin löytyisi ja muutamia yhteistyöehdotuksiakin olen ripsiin liittyen saanut. Olen ollut tyytyväinen Maaritin kädenjälkeen ja hänen antamaansa takuuseen, jos ripset jostain syystä tippuisivatkin ennen aikojaan pois, Takuuhuoltoa en ole kuitenkaan tähän päivään mennessä joutunut vielä käyttämään.

      Kannattaakin siis lueskella mahdollista palautetta oman paikkakunnan tekijöistä sekö kysellä kavereilta ja tutuilta. Puskaradio on yleensä se paras tapa löytää se oikea tekijä.

      Onko teillä muilla muuten pidennyksiä ripsissä ja onko sielä joku, joka on ollut yhtä pitkäaikainen ripsipidennysten käyttäjä kuin minä?

      <3: Pinja

      • Kauneus ja kosmetiikka

      Tykkää-merkinnät

      Kommentit

      Kesän viimeinen kukkamekko, joka taipuu myös syksyyn

      sunnuntai 23 elokuu 2020, 15:02

      Kesä on ehdotonta mekkoaikaa itselleni! Rakastan mekkojen helppoutta ja keveyttä sekä sitä, ettei tarvitse miettiä muuta, kuin että mitkä kengät sujauttaa jalkaan sen kaveriksi. Syksyn tullen mekot jäävät kuitenkin usein kaapin pohjalle arkikäytössä, koska inhoan sukkahousuja yli kaiken! Ja jotenkin en onnistu ikinä ostamaan kivasti istuvia sukkiksia. Jotenkin kokovalintani menee aina pieleen ja kun sukkiksia ei oikein voi sovittaakkaan ( ihan ymmärrettävää, muutenhan ne olisivat varmaan kaikki silmäpaoilla ) niin sitten ne ovat joko liian lyhyet niin, että valuvat ärsyttävästi alaspäin tai sitten sopivan pituiset, mutta löysät vyötäröltä. Saa siis suositella sukkiksia!


      Haluaisin kuitenkin käyttää mekkoja myös syksyllä ja mietinkin, kuinka kivalta kukallinen, rimpsumekko näyttäisi nahkatakin ja nilkkureiden kanssa!

      Kävimme muutama viikko sitten anoppini ja mieheni veljen vaimon kanssa pienellä naisten päiväreissulla Tallinnassa ja bongasin Mohiton alesta muutaman ihanan pitkähihaisen mekon kympillä, joten ne oli ihan pakko napata mukaan. Toinen niistä oli juuri sellainen, jonka olin nahkatakkini kaveriksi kuvitellut. Mustan pohjansa ansiosta kukkamekko toimisi ehkä mustien sukkisten ja nilkkureidenkin kanssa, vai mitä?

      Nahkatakki, jota ajattelin mekon kanssa ilmojen kylmetessä käyttää, olisi kylläkin konjakinvärinen, joten ehkä nilkkuredenkin pitäisi olla. Pitääkin vähän testailla! Uudet nilkkurit tosin on nyt hankintalistalla kanssa, sillä kövelin viimetalven konjakinsävyiset lempparinilkkurini niin puhki, että niillä en kyllä enää kehtaa kaupungille lähteä.

      Vielä ei kuitenkaan ihan nahkatakkikelit ( onneksi ) ole täällä, joten pitkähihaisella mekolla pärjää hyvin myös sellaisenaan! Tosin huivia kuljetan lähes aina kesäisinkin mukanani siltä varalta, että tarvitsen lämmikettä. Lasessorin ohut Grace-cashmere-huivi ( tuote saatu ) onkin ollut ihanteellinen viileisiin kesäiltoihin, koska se on ihan unelmapehmeä, lämmin, mutta ei tukahduttavan kuuma kuitenkaan. Siitä löytyy tämän oman beigeni lisäksi myös todella kaunis vaalea roosa ja vaalea harmaa. Toinen suosikkini, joka on hinta-laatusuhteeltaan ollut aivan megahyvä on merkin Parice-silkki-villa-huivi ( tuote saatu ), josta voitte bongata kuvia muista postauksistani. Tuossakin löytyy kauniita, helposti yhdistettäviä sävyjä. Lasessorin uudesta verkkokaupasta, lasessorshop.com :sta saat muuten 15% alen koodilla PINJA ja kohta sinne ilmestyy myös ihania uutuuksia syksyyn ja talveen!

      Millaisia mekkoja teillä on syksy- ja talvikäytössä? Millaisia sukkiksia olette mekkojen kanssa käyttäneet ja mistä löytyy paras sukkisvalikoima?

      <3: Pinja

      • Tyyli ja muoti

      Tykkää-merkinnät

      Kommentit

      Kun huulirasvan suurkuluttaja innostui huulipunista

      sunnuntai 16 elokuu 2020, 14:53

      Ekalla lomaviikollani olin kahvilla vanhan työkaverini kanssa, jolla on aina huulipunaa ja jollain taikatempulla hän saa sen pysymään aivan mielettömän siistinä pitkin päivää. Olen aina ihaillut huulipunan käyttäjiä ja haluaisin itsekin opetella niitä käyttämään, koska meikatut huulet näyttävät vain niin paljon viimeistellymmiltä ja siistemmiltä kuin omat huulirasvaiseni. Useasta kokeilustani huolimatta hermostun viimeistään siinä vaiheessa, kun on aika syödä ja siinä sitten suttaantuu myös huulipuna. Huulikiiltoja olen jonkin verran käyttänyt ja yksi suosikeistani onkin Diorin Lip Maximizer, joka on kirkas ja huomaamaton eli menee meilkeinpä huulirasvasta. Kaipaisin kuitenkin hieman enemmän väriä, kuin mitä vaaleista huulikiilloista tulee. En mitään kovin tummaa tai värikästä, mutta kuitenkin hieman sävyä.

      Kun olimme syöneet lounaat ja kahvit tuon työkaverini kanssa, hän taputteli servetillä suutaan ja tässä vaiheessa tuijotin häntä ja kysyin, mitä ihmeen huulipunaa hänellä oikein oli, kun huulet olivat pysyneet täydellisinä! Ja tähän vielä lisättäköön, että hänen huulipunansa on aina punaista, eli juuri sitä, mikä on kaikkein vaikein pitää siistinä.

      Olin varma, että kyseessä oli jokin kalliimmista merkeistä, mutta yllärikseni kyseessä olikin noin kympin hintainen Maybellinen Super Stay Matte Ink! Tästä innostuneena nappasin kyseisen punan kauniissa nuden sävyssä, kun menimme seuraavana viikonloppuna äitini ja lasten kanssa laivalle. Laivalla sattui olemaan kaikki meikit kolmenkymmenen prosentin alennuksella, joten huulipunalle jäi hintaa vain seitsemisen euroa! Tästä tuli heti suosikkini ja se todella pysyi huulissa nimensä mukaisesti! Ainoastaan, kun levitin huulirasvaa jossain vaiheessa sen päälle, se lähti kulumaan pois, oletettavastikin.

      Samalla osti myös Diorin Crayon Contour Levres-huultenrajauskynän, jota minulla oli aiemminkin ollut ja josta olin tykännyt todella paljon, koska se pysyy huulilla aivan megahyvin! Se yhdistettynä tuohon Maybellinen Super Stay-huuli inkkiin oli todellakin kaiken kestävä yhdistelmä. Aiemmin olen käyttänyt tätä rajauskynää huulirasvan tai tuon Lip Maximizerin kanssa niin, että rajaamisen lisäksi olin hieman värittänyt kynällä huulia, jolloin se ei näytä siltä, kuin olisin tupsahtanut suoraan 90-luvulta selkeästi erottuvien huultenrajausten kanssa.

      Paluumatkalla nappasin mukaani vielä Chanelin Rouge Coco Flash, kuultavan kiiltopunan sävyssä Rush, joka tuntuu melkein kuin huulivoiteelta, mutta jossa kuitenkin on hyvin sävyä. Tämä ei tietenkään ole yhtä kestävä, kuin nuo aiemmin mainitsemani, mutta tässä värikään ei toisaalta ole niin intensiivinen, että sillä saisi aikaan epäsiistin lopputuloksen.

      Pari viikkoa myöhemmin palasimme taas laivalle anoppini kanssa ja mieheni veljen vaimon ostaessa Maybellinen toisen pitkäkestoista väriä lupaavan mattahuulikiillon Super Stay 24 Colorin, minäkin innostuin siitä ja hamstrasin niitä kolmessa eri värissä. Tässä on toisessa päässä mattamainen huulikiilto ja toisessa päässä voide, jolla kiilto viimeistellään Ainoa vika, minkä tässä huomasin, on se, että kiiltopuoli ei pysy kiinni kunnolla vaan kiertyy aina vähän auki.

      Lisäksi olin vielä nappaamassa varastoon toista Diorin jo suosikiksi muodostunutta lip lineriä, mutta sitten huomasinkin tussimaisen Rouge Dior Ink Lip Linerin, joka oli napattava testiin, koska sen luvattiin olevan myös pitkäkestoinen. Sen jälki ei ollut niin pehmeä, kun tuon ensimmäisen, mutta se todellakin pysyi! Tosin sitä piti hieman levittää rajoilta sisäänpäin, ettei se näyttänyt vain kovalta, selkeältä rajalta.

      Nyt olenkin käyttänyt jotakin näistä jokaisena päivänä huulirasvan sijaan ja olen onnistunut pitämään ne vielä siistin näköisinäkin!

      Mitkä ovat teidän suosikkeja huulimeikeistä?

      <3: Pinja

      • Kauneus ja kosmetiikka

      Tykkää-merkinnät

      Kommentit

      pinjasblog

      • Go to Profiili
      • Go to Aloitussivulle
      • Go to RSS
      • Go to Sitemap

      Bloggaa Nouwissa

      • Luo tili
      • Tag products using Metapic
      • Siirrä blogisi Nouw

      Blogit

      • Design & sisustus
      • Kuntoilu & terveys
      • Muoti
      • Valokuva
      • Vanhemmuus

      Nouw

      • Magazine
      • Yleiset ehdot
      • Privacy Policy
      • Cookies
      • Ota meihin yhteyttä
      • Apu
      • Service status
      • Build: 15.2.2021 klo 15.41